Czy wystarczy kupić drogi aparat, żeby robić dobre zdjęcia?

W aktualnych czasach fotografia stała się niezwykle popularna i każdy marzy o tym, żeby robić piękne zdjęcia. Wiele osób inwestuje w profesjonalny sprzęt i ma nadzieję, że to wystarczy do osiągnięcia sukcesu. Tylko czy tak jest rzeczywiście?

Sprzęt fotograficzny

Smartfony i aparaty można znaleźć w każdej cenie. Amatorskie wersje już za kilkaset złotych, półprofesjonalne w granicach 5 tysięcy, a profesjonalne praktycznie bez górnej granicy, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę również niezbędne dodatki, takie jak obiektywy, filtry czy oświetlenie.
Wiele osób postanawia zdobyć się na ogromny wydatek, aby robić profesjonalne zdjęcia. W końcu wystarczy ustawić „AUTO” i zacząć klikać, prawda? Niestety wszystko jest nieco bardziej skomplikowane…

Wiedza fotografa

Drogi i profesjonalny aparat w rękach zawodowca ożyje i ta współpraca z pewnością przyniesie rewelacyjne efekty. Kwestia jest tylko taka, że fotograf, który od lat fascynuje się swoją pracą i nieustannie rozwija swoje umiejętności, doskonale będzie wiedział co robi.

Robienie dobrych zdjęć wymaga wiedzy i praktyki. Dokładna znajomość takich pojęć jak autofocus, przysłona, ISO, matryca, czas naświetlania, ogniskowa czy aberracja chromatyczna, to tylko wierzchołek góry lodowej. Do tego dochodzi umiejętność wybierania kadrów oraz oświetlenia. Nie wspominając już o danych technicznych obiektywów i ich zastosowaniu czy o późniejsze obróbce cyfrowej wykonanych zdjęć.

Czy profesjonalny aparat pomoże w robieniu dobrych zdjęć?

Aparat nigdy nie zrobi zdjęcia za fotografa. Nawet ustawienia automatyczne nie są w stanie zrealizować wizji artysty.
Drogie aparaty i obiektywy, które są w stanie zrobić idealnie wyraźne i piękne zdjęcia nie działają samoczynnie. W rękach amatora z pewnością nie będą współpracować, a otrzymane wyniki będą dalekie od ideału, a jeszcze dalsze od wymarzonego ujęcia.
Osoby pragnące rozwijać się fotograficznie i tworzyć piękne zdjęcia powinny zacząć od średniej półki cenowej, a przede wszystkim doskonale zaznajomić się z obszerną teorią. Ta sama zasada dotyczy zdjęć wykonywanych smartfonami, chociaż tu jest odrobinę łatwiej – one samodzielnie retuszują zdjęcia, przez co ujęcie może być zadowalające, choć z pewnością nie będzie profesjonalne ani idealne.