Jakie zaproszenia ślubne wybrać?

Wybór zaproszeń ślubnych nie jest łatwym zadaniem. Wbrew pozorom nie można dać gościom pierwszych lepszych kupionych w sklepie. Specjaliści od organizacji ślubów i wesel z Amelia-Wedding podkreślają, że każdy szczegół na zaproszeniu ma znaczenie. Liczy się kształt, kolor, motyw, a także wykonanie i przede wszystkim treść zaproszenia. Te detale mogą mieć wpływ, czy goście przyjdą na ślub, czy będą woleli zostać w domu. Sprawdź najciekawsze zaproszenia ślubne wybierane przez Młode Pary.

Klasyczne białe, czy nowoczesne kolorowe – jakie zaproszenia ślubne wybrać?

Oficjalna historia zaproszeń ślubnych sięga początków XV wieku. Pierwsze z nich miały formę publicznych, ustnych obwieszczeń i dotyczyły królewskich i dworskich rodów. Jednakże pisemne zaproszenia na ślub znane były już w Starożytności, zarówno w ówczesnych Egipcie, jak i Rzymie. Przez lata i pokolenia ich formy się zmieniały, ewaluowały, wygląd zazwyczaj zależał od statusu społecznego danej pary, zamożności, jak i stylu życia oraz wyznawanych wartości. Przetrwało to do dziś. Choć należy zaznaczyć, że obecnie Państwo Młodzi przykładają dużą wagę do zaproszeń ślubnych. Zdają sobie bowiem sprawę, jak ważny jest to element ślubnego wydarzenia, i że to właśnie od niego zależy, czy goście przyjdą na ślub, czy nie.

Wybór zaproszeń na ślub nie jest łatwy. Obecnie na rynku weselnym istnieje wiele ich rodzajów, poczynając od klasycznych-białych, do nowoczesnych-kolorowych. Dotyczy to zarówno kolorystyki, jak i zdobnictwa. Specjalistom z Amelia – Wedding udało się pogodzić te dwie formy i stworzyć zaproszenia ślubne łączące klasykę z nowoczesnością. Zastosowali połączenie bieli, która symbolizuje czystość, niewinność, gotowość do rozpoczęcia nowego, życiowego rozdziału z dodatkiem kolorów, takich jak:

 • butelkowa zieleń, symbolizująca życzliwość
 • pudrowy róż oznaczający przyjaźń, pozytywne uczucia
 • granat pomyślność, który oznacza dobrobyt
 • szarość dającą równowagę
 • brązy świadczące o stabilizacji
 • ciemny fiolet, który symbolizuje bogactwo oraz luksus
 • bordowy świadczący o wielkiej miłości i sile potrzebnej do rozpoczęcia nowego życia.

Symbolika motywów zaproszeń ślubnych

Również symbolika motywów pojawiających się na zaproszeniach na ślub ma ogromne znaczenie na ich odbiór przez potencjalnych gości. Jednym z najczęściej stosowanych zdobień są kwiaty. Eleganckie bukiety lub pojedyncze kwiaty, wymalowane na ekskluzywnych karnetach nadają elegancji i poczucia ekskluzywności, jednocześnie nawiązując do klasycznych rozwiązań.

Coraz częściej spotyka się również nawiązanie motywem do podróży, zarówno tych bliskich, jak i dalekich, które mają symbolizować wspólną wędrówkę dwojga ludzi przez życie. W tym przypadku Młodzi dokonują różnych wyborów. Bezpośrednio swoją decyzję symbolizują poprzez umieszczenie na zaproszeniach ślubnych balonów lotniczych oraz samolotów. Pole do pobudzenia wyobraźni zostawiają gościom, wybierając w Amelia – Wedding, motywy zaproszeń ślubnych, w których dominują góry oraz lasy. Jak podaje jeden ze specjalistów tejże firmy:

Mimo upływu lat, mimo zmieniającej się mody, pewne wzornictwo zaproszeń na ślub pozostaje bez zmian. Młodzi chcą przekazać swym gościom, że ich decyzja jest niezłomna, przemyślana, że wiedzą, iż wspólne życie to nie tylko blaski, ale i trudy. Taka jest zaś symbolika gór i lasów. Drogi i szlaki są różne: kręte, zawiłe, raz pod górę, a raz z góry. Zawsze jednak istotne jest, aby szukać wspólnych rozwiązań”.

Najciekawsze zaproszenia ślubne – kupić, czy zrobić samemu?

Wybierając karnety, na których Młoda Para wypisze tekst wyrażający chęć biesiadowania z danymi gośćmi, należy zastanowić się, czy mają oni przyjść wyłącznie na ceremonię do kościoła/ urzędu, czy również na wesele. W pierwszym przypadku wysyła się gościom zawiadomienie, w drugim zaproszenie. Można je zrobić samemu lub zakupić. Obie opcje są warte rozważenia.

Samodzielne wykonanie zaproszeń przez Młodą Parę z pewnością będzie pozytywnie odebrane przez przyszłych gości. Dzięki temu poczują się oni ważni. Dostaną świadomość, że Państwo Młodzi włożyli wiele wysiłku, trudu, a przede wszystkim czasu, po to, aby móc ich poinformować o tak ważnym dla nich dniu.

Amelia-Wedding.pl – Zaproszenia Ślubne wie jednak, że osoby szykujące się do ślubu, mają tak wiele spraw do załatwienia z nim związanym, że na wykonanie samodzielnych zaproszeń ślubnych może już nie starczyć im czasu. Przygotowała zatem szeroką ofertę, wyjątkowych, niebanalnych i zarazem oryginalnych propozycji. Pierwszą z nich są klasyczne zaproszenia na ślub, typu karnet, wykonane metodą litografii, czyli druku płaskiego. Najbardziej rozpowszechniła się ona w branży ślubnej w Stanach Zjednoczonych. Jednak i w Polsce ma swoich zwolenników – osoby, które lubią ekskluzywne i klasyczne rozwiązania. Szklane zaproszenia na ślub od Amelia-Wedding.pl to propozycja dla osób szukających pomysłu na niebanalne i nowoczesne wzornictwo, wyróżniające się spośród popularnych opcji. Zaproszenia ślubne na szkle dają poczucie luksusu. Wyróżnia je biały, trwały druk, który jest nieścieralny, jak również ozdobna czcionka. Wedle upodobań i gustu Młodych oprócz tekstu można umieścić na szkle grafikę. Dodatkiem jest ładna koperta. Ciekawym wyborem może okazać się również opcja zaproszenia ślubnego w formie tradycyjnego, lotniczego biletu.

W jaki sposób ułożyć tekst na zaproszeniach ślubnych i co powinno się w nim znaleźć?

Kiedy już design zaproszeń ślubnych został wybrany, czas zastanowić się nad formą tekstu w nim zawartego. Najważniejsze informacje, jakie powinny zostać w nim przekazane to:

 • kto zaprasza
 • kogo się zaprasza i czy z osobą towarzyszącą
 • w jakim celu
 • gdzie i kiedy odbędzie się ślub

Istotna jest również prośba o potwierdzenie (wraz jego datą końcową) przybycia. Zaoszczędzi to Młodym niepotrzebnych, ewentualnych kosztów związanych z ceną sali i poczęstunku. Dość wrażliwym tematem jest kwestia dzieci. Jeśli Młodzi nie chcą ich obecności na weselu, nie powinni tego pisać na zaproszeniu. Przyjęło się, że jeżeli na ślub zaprasza się całe rodziny, to wpisuje się wyrażenie „wraz z dziećmi”. Kiedy go brakuje, oznacza to, że dzieci nie zostały uwzględnione na przyjęciu ślubnym. Istotna jest również forma zaproszenia, która zawsze powinna być w trzeciej osobie liczby mnogiej. Na zaproszeniu na ślub nie powinno też być wpisanej prośby o pieniądze zamiast prezentów. Jeśli jednak Państwo Młodzi chcą poinformować o tym swoich gości, powinni zrobić to na oddzielnym karneciku wielkości wizytówki, dołączonym do ślubnego zaproszenia. Warto napisać to w formie zabawnego wierszyka, wówczas taka prośba nikogo nie powinna urazić. Ponadto, jeśli Para nie chce obrazić, gości warto zostawić im wybór. Nie każdego stać na przekazanie pieniędzy.